Czym się kierować przy wymianie ogumienia?

auta - wizerunek
Mnóstwo kierowców niesłusznie bagatelizuje kwestie związane z ogumieniem samochodu, używając tego samego kompletu opon przez długie lata. Nie pamiętają o tym, że to przecież właśnie ogumienie ma bardzo duży wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Niektórzy nawet decydują się na zakup opon używanych.

Jest to bardzo duży błąd.
wytrzymałość
Autor: Janderson.L
Źródło: http://www.flickr.com
Wielu kierowcom może wydawać się, że opony pochodzące z powypadkowego auta są w pełni wartościowe. Nic bardziej mylnego. W trakcie wypadku na kola działają duże siły, w wyniku czego może ulec zniszczeniu wewnętrzna struktura opony. Zamontowanie takich opon może skutkować uszkodzeniem zewnętrznych ścianek, a nawet… eksplozją. Najbezpieczniej jest zakupić opony nowe, nawet te gorszej jakości, niż wybierać Produkty renomowanych firm z drugiej ręki. Warto pamiętać, że po około sześciu latach powinniśmy się zdecydować na wymianę ogumienia. Dobra opona to taka, która na swojej powierzchni nie posiada żadnych wybrzuszeń, a bieżnik jest równomierny. Wyząbkowania i otarcia nie powinny mieć absolutnie miejsca, a jego wysokość nie powinna być płytsza niż 5 mm, świadczy to bowiem o znacznym zużyciu i braku właściwej przyczepności. Gdy już zdecydujemy się na wymianę ogumienia, pierwszą rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę, to właściwe dopasowanie opon do rozmiarów felg samochodu. Oczywiście innymi czynnikami będziemy się sugerować przy wyborze opon letnich, niż zimowych. Na naszą decyzję powinny mieć wpływ zarówno rekomendacje innych kierowców, jak i wyniki profesjonalnych testów, publikowane w Internecie. W każdej opinii powinna być uwzględnione osiągi na mokrej i suchej powierzchni, zużycie bieżnika, paliwa, a także ogólne właściwości szosowe. Pamiętać należy, że na suchej drodze najlepszą przyczepność osiąga opona gładka, która cechuje się największą powierzchnią styku z jezdnią. Późną jesienią, wraz ze zmianą warunków atmosferycznych, pomiędzy powierzchnią szosy, a koło, dostaje się coraz więcej wody. Jeśli nie zostaje ona odprowadzona za pomocą specjalnych rowków, może powodować poślizg. Im rowki są większe i głębsze, tym więcej wody odprowadzają. Warto mieć to na uwadze przy zakupie opon zimowych – http://hurtopony.pl/.
konserwacja
Autor: inplusPR
Źródło: www.inplusPR.pl

auta - wizerunek
Autor: Traveltipy
Źródło: http://www.flickr.com
Dobrze dobrane opony nowe są gwarancja komfortu i bezpieczeństwa.

Nie warto czasem oszczędzać za wszelką cenę i zaniedbywać kwestię ogumienia, bo w rezultacie może nas to słono kosztować nawet utratę zdrowia lub życia. Opony powinny być idealnie dostosowane do pory roku i naszych preferencji. Wizyta w profesjonalnym zakładzie wulkanizacyjnym na pewno zawsze się opłaci.