Jakie opony do samochodu osobowego kupić?

Dobre opony letnie
Zimowe albo letnie – wybór opon wydaje się być dziecinnie prosty dla wielu ludzi. Kiedy jednak przychodzi do zakupu, zaczyna się problem. Zapoznając się z parametrami ogumienia z większą łatwością będziesz w stanie dobrać właściwe dla swojego auta opony. Bowiem należy naukę zawsze zaczynać od początku, a nie od końca.

Wbrew pozorom opona to nie tylko odrobina kauczuku uformowana w koło, choć tak uważane jest przez większość społeczeństwa. Obecnie producenci prowadzą zaawansowane badania, opracowują nowe technologie, stosują różne mieszanki gumy oraz wzmocnienia z tkanin, tworzyw sztucznych i stalowych oplotów. Wszystko po to, aby użytkownikom aut zapewnić maksymalne bezpieczeństwo oraz komfort jazdy przy jednoczesnym wydłużeniu żywotności własnego produktu. Podstawowy podział opon wynika z ich dostosowania do pór roku. Mamy zatem dobre opony letnie i zimowe, a także całoroczne. Różnią się one od siebie przede wszystkim składem mieszanki gumy. Zimowe są bardziej miękkie, mniej podatne na niskie temperatury. Opony letnie są twardsze i bardziej trwałe w wyższych temperaturach. Jeśli chodzi o bieżnik, w oponach zimowych zaprojektowany został w taki sposób, aby jak najefektywniej odprowadzać wodę i błoto pośniegowe oraz zapewnić możliwie najlepszą przyczepność na śliskich nawierzchniach. Na gołym lodzie oczywiście zawiodą wszelkie, nawet najbardziej zaawansowane technologie. Jest jeszcze dodatkowy rodzaj opon zimowych – błotno-śniegowe. Charakteryzują się znacznie większymi blokami bieżnika, szerszymi rowkami między blokami i równie gęstą siecią dodatkowych lamelek. Budową przypominają ogumienie używane w ekstremalnym terenie. W zależności od budowy wewnętrznej wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje opon – diagonalną i radialną. Pierwsza wzmocniona jest warstwami ułożonych pod różnym kątem tkanin. Zastosowanie takiego rozwiązania zwiększa komfort jazdy i odporność ścianek opon na uszkodzenia mechaniczne, odbywa się to jednak kosztem zwiększonego zużycia paliwa oraz mniejszej przyczepności -
Dobre opony letnie
Autor: Billie Ward
Źródło: http://www.flickr.com

hurtopony.pl

Szukając oszczędności, kierowcy często decydują się na najbardziej ekonomiczne rozwiązania. Kupują opony bieżnikowane, używane lub po okazyjnych cenach na giełdzie.

Należy pamiętać, że w tym przypadku gramy z bezpieczeństwem własnym i innych użytkowników dróg. W sytuacjach ekstremalnych, w czasie poślizgu, lub hamowania awaryjnego, to właśnie opony, obok umiejętności i doświadczenia, decydują o szansie wyjścia cało lub z minimalnymi szkodami z opresji.