Jakimi wytycznymi kierować się kupując dobry pojazd na długie lata?

Opony
Nabywając kolejny samochód, warto wziąć pod uwagę wiele różnorakich czynników i specyfikacji technicznych. Wiele osób sprawdza internetowe wyniki testów samochodów, z których można się dowiedzieć o słabościach oraz zaletach różnych marek aut. Niezmiernie ważne jest uświadomienie sobie, w jakich sytuacjach będziemy jeździć.

Samochód, opony
Autor: iStock
Źródło: iStock
Jeśli posiadamy liczną familię, bez wątpienia trzeba szukać pojazdu o dużych gabarytach z większą ilością miejsca. W przypadku kiedy jeździć będziemy tylko jedynie do pracy i niekiedy na zakupy, możemy zastanowić się o zakupie auta o niewielkim silniku, który będzie oszczędniejszy właśnie w mieście.

Nierzadko słyszy się opinię, że na miejską jazdę bardziej sprawdzą się silniki benzynowe, a na trasy większe bardziej sprawdzi się silnik diesla. Poza wielkością pojazdu, typem silnika oraz rodzaju paliwa, istotne jest także to, jakiej klasy samochód chcemy znaleźć. Niekiedy ludzie wolą nabyć pojazd starszej daty, ale o wyższym standardzie. Takie samochody jak Audi czy BMW są znacznie droższe niż auta typu Ford czy Opel. Wiąże się z tym wiele czynników. Jakość objawia się nie tylko w wygodzie podróżowania, ale również w bezpieczeństwie. Auto lepiej się prowadzi, trzyma drogi, reaguje, łatwiej nad nim zapanować. Poza tym lepsze wykonanie sprawia, że taki pojazd jest mniej zawodny. Szkoda tylko, że wiąże się to także z wyższymi kosztami utrzymania. Często jednak nabywcy wolą wydać więcej oszczędności i nabyć samochód na lata. Nie każdy jednak może sobie na to pozwolić. Alternatywną opcją jest kupienie pojazdu z wyższej półki cenowej, ale odrobinę starszego. Możemy wówczas mieć pewność, że każda inwestycja w taki pojazd będzie warta świeczki, bo oryginalne części do tych aut cechuje większa niezawodność. Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na takie wydatki, trzeba szukać tańszej opcji. Zakup auta tańszego wcale nie musi być słabszym rozwiązaniem, w przypadku gdy nie zależy nam tak mocno na ekskluzywnym charakterze samochodu. Wówczas nie tylko sama cena będzie niższa, ale także jakiekolwiek opłaty związane z naprawami. Na przykład przy założeniu, że chcemy posiadać przede wszystkim pojazd oszczędny, możemy zakupić benzynowy silnik o małej pojemności i takiej klasy, żeby wszelkie inwestycje nie były zbyt wysokie. Trzeba również pamiętać, że nawet rozmiary opon mogą wpłynąć na koszty użytkowania. Przykładowo większe rozmiary jak opony 205 r16 55 czy opony 195 65 r15 w zwiększą średnie spalanie benzyny, bo będą miały większą powierzchnię tarcia o nawierzchnię.