Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o oponach zimowych

hyundai
Kiedy ostatnio kupiłeś nowe opony zimowe do swojego samochodu? Jak często sprawdzasz, czy opony zimowe nie wytarły się zanadto i nie wymagają zmiany? Jak często sprawdzasz ciśnienie w oponach i czy konserwujesz je odpowiednio na zimę? Jeżeli przy odpowiedzi na którekolwiek z powyższych pytań się zawahałeś, to znak, że powinieneś przeczytać nasz artykuł – jest skierowany właśnie do Ciebie.

hyundai
Autor: Valder137
Źródło: http://www.flickr.com
Z niego dowiesz się wszystkiego na temat opon zimowych – jakie wybrać, kiedy je zmieniać i w jaki sposób przechowywać w czasie lata. Zapraszamy!
Zmiana opon zimowych na nowe
fotografijka - samochód
Autor: Daniel Jolivet
Źródło: http://www.flickr.com
Pamiętaj, że opony z wytartym bieżnikiem – niezależnie od tego, czy zimowe czy letnie – po prostu nie spełniają w odpowiedni sposób swoich zadań. Dlatego tak istotne jest, aby na bieżąco kontrolować stan zużycia bieżnika i w razie potrzeby być od razu przygotowanym na kupno nowych opon. Szybkość ścierania się bieżników zależy od wielu czynników – materiału, z jakiego wykonane są opony, Twojego stylu jazdy czy firmy, która je wyprodukowała. Dlatego na bieżąco trzeba kontrolować ich stan, a w razie potrzeby je wymienić na nowe.
Kiedy zmieniać opony?

Jakkolwiek mogłaby to sugerować nazwa “zimowe”, opony tego rodzaju nie służą wyłącznie do jeżdżenia po śniegu. Opony zimowe warto zakładać już późną jesienią, kiedy zaczyna się czas obfitych deszczów – wtedy jazda na oponach letnich, które maja w takich warunkach zdecydowanie gorszą przyczepność, może stwarzać zagrożenie zarówno dla Ciebie jak i innych uczestników ruchu. Jeżeli chcesz jeździć bezpiecznie, powinieneś założyć zimowe opony już w połowie jesieni, jeździć na nich przez całą zimę, a także w czasie przedwiośnia. Deszcze zdecydowanie nie są najlepsze dla letnich opon, dlatego warto jeszcze przez jakiś czas jeździć na zimowych – do czasu aż pogoda ostatecznie się ustabilizuje.
Jak przechowywać opony latem?
Opony zimowe w lecie najlepiej przechowywać w specjalnych pokrowcach – zazwyczaj producenci dołączają je do zakupu, jeżeli jednak ich nie otrzymałeś lub gdzieś je zapodziałeś, zdecydowanie wato je kupić. Są one przystosowane specjalnie do przechowywania opon i zapewniają im najbardziej optymalne warunki – http://hurtopony.pl.

Pamiętaj również, aby przechowywać opony w możliwie chłodnym i zacienionym miejscu – w żadnym razie nie wystawiaj ich niepotrzebnie na działanie promieni słonecznych czy generalnie innych warunków atmosferycznych, bo to z pewnością nie będzie wpływało zbyt korzystnie na ich ogólną kondycję i żywotność.